Ako sa nenechať oklamať pri výbere nebankovej pôžičky

ako sa nedat oklamať

Prečítajte si ako si bezpečne požičať

Každý z Vás si určite výber nebankovej pôžičky nechá vždy dobre premyslieť. Nie vždy je však dostatok priestoru na premýšľanie a finančná situácia Vás núti konať rýchlejšie, ako by ste sami chceli. Rozhodne nemožno o všetkých subjektoch na trhu povedať, že sú spoľahlivé a nemáte sa čoho obávať. Nie sú. Ešte stále si treba dať pri výbere pozor, pretože podvodníci číhajú na každom rohu. Existujú však nejaké jasné znaky toho, že ste natrafili na podvodníka alebo ich identifikovať nevieme?

Každý človek, ktorý ešte nebol  oklamaný, má tendenciu ostatným veriť a dôverovať. Príliš veľa ľudí sa ešte s podvodom vo finančnom sektore na vlastnej koži ešte nestrelo, avšak ak k tomu už príde, väčšinou to má veľmi negatívny dopad. Ak si chceme peniaze požičať, len málokto z nás uvažuje nad tým, že by nás mohol subjekt oklamať a môže nás obrať často aj o to málo, čo máme. Každý podvodník je väčšinou ten typ človeka, ktorý dokáže vycítiť ľudskú slabosť a dokáže z minima vyťažiť maximum. Ak sa niekto uchýli k tomu, aby si požičal peniaze od menej známeho subjektu, väčšinou ho k tomu dohnala finančná situácia, strata zamestnania či vlastná lenivosť – zistiť si o subjekte niečo viac, ako len výšku úveru.

  1. Pravidlo – vždy si zistite informácie o nebankovom subjekte

Pravidlo číslo jeden sme si načrtli už vyššie. Aby ste sa nedostali medzi podvodníkov, ktorí Vás chcú len oklamať a ktorým budete platiť obrovské peniaze, zistite si bližšie informácie o takomto subjekte. Azda najdôležitejšími sú referencie, ktoré sa môžete dozvedieť mimo ich web stránky alebo z Vášho okolia. Vždy siahnite radšej po overenej spoločnosti, ako po subjekte, ktorý ešte len prednedávnom vznikol. Dajte si pozor aj na komunikáciu, nie je príliš od veci si mená jednotlivých ľudí, ktorí s Vami komunikujú, „preklepnúť“ aj vo vyhľadávači a dozvedieť sa o nich viac.

  1. Pravidlo – nikdy neplaťte nič vopred

Tak, ako to už býva zvykom, väčšina podvodníkov od Vás chce peniaze vopred. Vyláka od Vás niekoľko stoviek eur s tým, že peniaze Vám nabehnú na účet v najbližších dňoch. Väčšina ľudí je tak vystresovaných a v tom momente aj nadšených, že peniaze veľmi radi zaplatia. Tie im však už nikto nevráti späť a pôžička na účet nedorazí. Dostanete možno zopár mailov o tom, že pôžička je už odoslaná a že chyba musí byť vo Vašom účte a podobne, potom sa však už tento podvodník ozývať nebude a Vy ste niekomu zaplatili úplne za nič.

Prečítajte si aj tento článok:  Najčastejšie otázky o pôžičkách